cestyzdravi.cz
"Kdo nemá dluhy, je bohatý, kdo žije bez nemoci, je šťastný" Mongolské přísloví
Nejdiskutovanější

Čistý jazyk, čistá mysl, čisté tělo

Náš jazyk je centrem chuťových receptorů. Mimo jeho jiných funkcí, s ním můžeme vychutnávat jídlo i s jeho chutěmi, příchutěmi....

JANA HOLANOVÁ - detoxikace, tradiční čínská...

Dlouhou dobu předtím, než se dostal na svět tento webový portál o zdraví, mě s mými přáteli stále provázela myšlenka, jak...

CANDIDA ALBICANS

K tomuto tématu mě přivedl dopis čtenářky časopisu Meduňka Evy P. z Hodonína, která napsala: „Před časem vyšel v Meduňce velký...
Zdroj: Simona Grygárková, Dis.
Klíčová slova pro tento článek:
lapacho

Bylinky z pralesa

Známou pralesní bylinkou je tahuari, celým latinským názvem tahuari amarillo. Lidově se jí říká pau d´arco, česky žluté lapacho. Strom, z kterého se získává tento čaj, se nazývá tabebuia, má velmi drsnou šedo-zelenou kůru, která je místy dosti popraskaná, uvnitř však měkká, nasládlá, krémově žluté barvy. Dřevo tohoto stromu je světle žluté, tvrdé a velmi odolné. Listy mají elipsovitý tvar, jsou velmi lesklé, hnědozelené barvy. Místy jsou velmi pokroucené. Nádherné květy ve tvaru zvonků jsou fialové nebo bílé barvy. Plody tohoto stromu mají vejčitý tvar a obsahují okřídlená šedohnědá semena. Bájný nápoj tawari se připravuje z kambia, což je vnitřní část kůry stromů tabebuia, kterou proudí veškerá životní energie tohoto stromu.


 

19.12.2011

velikost textu:    zvětšit    /    zmenšit

Léčivé účinky této kůry:

 

Lapacho obsahuje flavonoidy, naftochinové deriváty, organické kyseliny, beta-karoten, thiamin, kyselinu askorbovou a nikotinovou, riboflavin, chróm, mangan, fosfor, železo, zinek, draslík, vápník a další. Nejcennější složkou je lapachol. Vědecké výzkumy potvrdily jeho silné antibakteriální a protizánětlivé působení.

Výčet blahodárných účinků tahuari je velmi široký. Odvary z kůry se používají jako podpůrné prostředky k prevenci i léčbě nádorových onemocnění, zvláště brání růstu metastáz. Dále celkově detoxikue organismus, zlepšuje průtok krve, pomáhá při virových zánětech jater a slinivky břišní, uklidňuje trávicí trakt a různé druhy kolik, likviduje bakterie při zánětech močových cest a ledvin, povzbuzuje sexuální funkce, léčí kožní neduhy, zlepšuje revmatické problémy i cukrovku.


Užívání lapacha:


Odvar ze žlutého lapacha si připravíme, tak, že dvě polévkové lžíce drogy nasypeme do jednoho litru vody a vaříme sedm minut, odstavíme a necháme ještě přikryté dvacet minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne po doušcích. Můžeme užívat i ve formě tinktury. Žluté lapacho nemá žádné velké vedlejší účinky, mohou ho v malých dávkách pít i děti.

Rudé lapacho


Rudé lapacho (vyslovujeme lapačo) je strom dorůstající výšky až dvaceti metrů, jehož kmen dosahuje průměru až přes sedmdesát centimetrů. Kůra je poměrně hladká, zevně šedá, uvnitř červenohnědá. Velmi tvrdé dřevo je zelenohnědé se žlutými krystalky lapacholu. Listy jsou vstřícné, složené ze šesti lístků, celokrajné či mírně pilovité. Pětičetné květy jsou uspořádány v jednoduchých květenstvích. Květy mají tmavočervenou barvu a objevují se v suchém ročním období, tedy v prosinci až v únoru.  Latinský název tohoto stromu je tabebuia impetiginosa. Domorodci tomuto stromu říkají tajy, což v překladu znamená síla a moc.

Lapacho je poměrně hojně rozšířeno v tropických deštných pralesích Jižní Ameriky. Drogou je vnitřní část kůry červené barvy, Voní po vanilce a má trpkou, stahující chuť. Obsahuje především lapachol, dle vanilin, furan, organické kyseliny, saponiny, katechiny, bioflavonoidy a další. Neexistuje tedy pouze jediná kouzelná látka vyskytující se v kúře tohoto božského stromu. Jeho rozsáhlá léčivá síla vzniká právě v kombinaci všech přítomných látek v něm obsažených. Jednotlivé komponenty podávané izolovaně by takových účinků dosáhnout nemohly.

Léčivé účinky této kůry:


Podle tradičních indiánské medicíny má lapacho značný protinádorový účinek a to při zevním i vnitřním použití. Tlumí též rozvoj leukémie a pomáhá léčit nejrůznější disharmonie v těle, například po chemoterapii, ozařování či užívání psychofarmak. Tato droga odstraňuje z organismu těžké kovy, normalizuje činnost vnitřních orgánů, jako jsou ledviny, játra, slezina. Lapachol a ostatní složky pomáhají zničit mikroorganismy, které vyvolávají infekční choroby, od malárie po běžné afty. Dále je ho možno použít při astmatu, horečkách, bronchitidě, zánětech, revmatických potížích, kožních neduzích a mykózách, při diabetu, skleróze, Parkinsonově chorobě, revmatismu, sexuálních potížích, chudokrevnosti.

Jak ho užívat:


Vnitřní použití této drogy je takové, že dvě čajové lžičky drogy přelijeme jedním litrem studené vody a vaříme na mírném ohni asi sedm minut, pak odstavíme a přikryté necháme ještě patnáct minut louhovat, po uplynutí této doby dobře přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Při nádorových onemocněních zvýšíme dávku na tři polévkové lžíce na jeden litr vody. Obvyklá kúra by měla trvat sedm týdnů, pak uděláme čtyřtýdenní přestávku a znovu opakujeme.

 
Diskuze (1 příspěvek) /
 Přidat vlastní názor
Napiš číslicemi "dvacetdva":
14.10.2015   11:10:18
PetrR
Nejen o Lapachu...
...si počtete v knize o Andské fytoterapii, kterou poskytujeme zcela zdarma. Stačí napsat na mail amc@gnet.cz
Zeptejte se odborníka
prostřednictím našeho portálu
Trápí vás něco? Nedaří se vám uzdravit? Doktoři a moderní medicína vám nepomohou? Prostřednictvím našeho portálu se můžete poradit s odborníky z celé České republiky. Napište nám
Chci se zeptat »»»
Obchod / eshop
V naší nabídce najdete výhradně přírodní a tělu přirozené prostředky v péči o zdraví, tak jak je využívá celostní medicína.
Obchod »»»
Diskuze
nejnovější příspěvky: